Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Tasarım Tescili İhlali

Tasarım Tescili İhlali

Sinai Mülkiyet Kanunu’na istinaden alt kısımda yer alan tüm fiillerin uygulanması Tasarım Tescili İhlali yani tasarım haklarına tecavüz kabul edilir. Tasarım tescil Mersin ofisimiz, sizlere kapsamlı tescil ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Tasarım haklarının asıl sahibi tarafından izni gözetilmeden tasarımın bire bir aynısını ya da belirgin olarak benzerini tasarlamak, üretime konu etmek, sektöre sunmak, sözleşme akti amacı ile icap etmek, faaliyet, ithale konu olması ve bu gayeler güdülmesi ile depolanması, elde bulundurmak gibi fiiller tasarım haklarına tecavüz yani ihlal sayılmaktadır.

Tasarım tescil belgesi sahibi nezdinde lisans şekli ile verilen hakları izin alınmanda genişletilmesi ya da bu hakları diğer kişilere izin almadan devir edilmesi

Tasarım haklarına ihlal sayılan eylerimi yapan kişi veya kurumlarda yardımda bulunmak, bu eylemlerin yapılmasına katılmak.

Kendisinde yer alan ve haksız şekilde üretime konu edilen veya ticaret sahasına çıkartılan tasarımın nereden ya da nasıl tedarik edildiğini veya ne şekilde elde edildiğini beyan etmekten kaçınmak.

Tasarım Tescili İhlali yapan, müracaattan veya çerçevesinde haberi olması durumunda, müracaatın yayın durumuna bakılmaz. İhlal suçu işleyen art niyet taşıdığına mahkeme nezdinde hüküm verilirse, yayından evvelde ihlalin yapıldığı kabul edilir. Koruma kapsamında yer alan tasarımın tescil edildiğine yönelik kaydın ürün, ürün ambalajı ya da faturası üzerinde yer almıyor olması, yapılan eylemi ihlal olmaktan çıkarıyor. Tescil işaretleri ihlalin değerlendirilmesi esnasında dikkat edilir.