Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Tasarım Tescili Hakları

Tasarım Tescili Hakları

Tasarımların kullanılabilmesi için tüm Tasarım Tescili Hakları (hak ile tekel kullanım hakları) tasarımı tescil eden kişiye aittir. Diğer kişiler, tasarım sahibinin iznini gözetmeden koruma altına alınmış tasarlanan ya da tasarımın kullanıldığı bir tasarımı üretemez, sektöre sunamaz, kazanç sağlayamaz, sözleşme yapabilmek adına icapta bulunamaz ve pek çok ticari gaye ile elinde bulunduramaz. Tasarım Tescil Mersin ofisimiz tasarımların tescili ve sonrası gibi tüm yasal işlemlerde sizlere danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bir tasarımın Mersin tasarım tescil ofisimiz aracılığı ile koruma altına alınmış olması alt kısımda yer alana hakların kazanılmasını sağlar;

  • Faaliyet ettirilmesi, üretime konu edilmesi
  • Lisanlama  ile çoğaltılması
  • Bir başka kişiye devri
  • Rehin bırakma
  • Gerek maddi gerekse manevi olarak tazminat süreçlerine konu edilmesi

5 sene süre ile bu tür haklar, tasarımı tescil ettiren kişiye aittir. 5 senenin tamamlanması ile sonunda her 5 yıl bir koruma uzatılması talebi yapılması tasarım sahibine, toplam olarak 25 senelik tekel kullanım haklarını elinde bulundurması sağlar.

Endüstriyel tasarım tescil belgesi, tasarım sahibine tüm hukuki aynı zaman cezai yasal süreçleri başlatma hakkı sağlar.

Taklit ile üretilen ürüne ya da bu tür ürünün üretildiği araç ve cihazlara el konulması, el konulan araç ve cihazların sahipliğinin verilmesi, hak sahibinin yaşadığı ekonomik zararların karşılanması, yasal mercinin kararlarının basın aracılığı açıklanması gibi olanaklar asıl hak sahibine temin edilmiştir.