Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Tasarım Tescil

Tasarım Tescil

Yeni olan, önceden kamuoyu ile paylaşılmamış aynı zamanda ayırt edici vasfına sahip tasarımların faaliyet hakkının tasarım sahibine ait olması açısından tasarımların kayıt altına alınarak korunması işlemine tasarım tescil denir. Tasarımların tescil, tekel kullanım haklarının tasarım sahibi nezdinde kazanılması için yapılan tüm işlemler Mersin tasarım tescil ofisimiz aracılığı ile yürütülür.

Üretilen tüm tasarımlar korunması için tescil işlemine konu olması beklenemez. Bu kapsamda, toplum ahlaka aykırı düşen, toplum düzenini bozacak tasarımlar, tescili yapılmaz ve korunmaya alınamaz. Bunun yanında net bir ayırt edicilik özelliğine sahip olmayan, yeniliği karşılamayan veya da zorunlu şekilde kullanılmış teknik tescil belgesi alma ile korumadan faydalanamaz.

Ülkemizde tasarımların tescil işlemleri Mersin Marka ve patent vekilliği firmamız aracılığı ile gerçekleştirilir. Bundan dolayı müracaatlar da şirketimiz yapılır ve tüm işlemler şirketimiz aracılığı ile yapılır. Şirketimize yapılan müracaatlar da Resmi kuruma bildirilecektir. Bu kapsamında resmi müracaatları onaylayan tek kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Şayet farklı ülkelerde de koruma talep edilirse, o ülkenin yasalarına istinaden uygun şekilde, tescil yetkisi olan resmi kurumuna müracaat edilmesi gereklidir. Tescil edilen tasarımlar 5 yıllığına korumaya alınır.

Tasarımların korumasının sürerliliği adına yenileme işlemi yapılması şarttır. Tescilli tasarımların koruma süresi en fazla 25 seneye kadar uzatılabilir. Bu sürede, her 5 senede bir yenileme işlemi yaptırılması ile mümkündür. 25 yıl tamamlanması ile tasarımlar topluma mal olur.