Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Tasarım Tescil İtiraz Süreci

Tasarım Tescil İtiraz Süreci

Tasarım tescil müracaatı yapılan veya önceden tescil edilmiş tasarımlar Endüstriyel Tasarım Bültenleri aracılığı ile yayına çıkarılan benzer olan veya aynı tasarımların müracaatlarını takip ederek, Tasarım Tescil İtiraz Süreci içinde itiraz ederek tasarım hak sahiplerinin hak kaybı yaşamalarını engellemekteyiz.

Tasarımların tescil sisteminde incelemesiz sistem kabullenildiği için müracaatlar şekli inceleme sonunda Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde her ay düzenli yayına çıkarılan Tasarımlar Bülteni’nde yayın çıkarılmasına karar kılınır.

Yayına çıkarılan tasarımlar 2 aylık süre için ilanda (askı) kalır. Yayına çıkarılan tasarımlara 2 aylık süre içinde itiraza konu olmaması durumunda, tasarım tescil süreci kesinlik kazanır ardından tasarım tescil belgesi müracaat sahibine iletilir.

Yayına çıkarılan tasarımlara bu süre içinde, kuruluşlar veya kişiler ya da mesleki kuruluşlar tarafından gerekçelerini belirtmesi ve delilleri de eklenmesi kaydı ile Mersin tasarım tescil ofisimiz aracılığı ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na  itiraz süreci başlatılır. İtiraz edilmesinde en önemli iki kriter yeni olması ile ayırt edici olmasıdır. Bu iki kriteri taşımayan tasarımlar, itiraz edilmesi üzerine iptali edilebilir.

Bunun yanı sıra yayın aşamasında itiraza konu edilmeyen müracaatların tescili yapılmakta ve ardından da Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tüm işlemler tamamlanır. Artık yapılacak bir işlem olursa Fikri ve Sınaî Haklar mahkemeleri tarafından hükümsüz olması adına dava açılabilir ama finansal olarak maliyetli duruma gelmektedir. Diğer önem arz eden konuda, itirazlar dava aşamasında olumlu sonuçlanmak ve önemli unsur olmaktadır.

Marka tescil Mersin ofisimiz tüm ihtimalleri dikkate alarak tasarım sahiplerimizin hak kaybı yaşanmaması adına Bültenleri düzenli olarak takip ederek olası taklitler hususunda aylık olarak bilgilendirmekteyiz. Gerekmesi durumunda da itiraz işlemleri aynı zamanda yapılan itirazlara karşı görüş, Marka ve Patent Vekili  firmamız uzmanları tarafında hazırlanmaktadır.