Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Patent Tescil

Patent Tescil

Patent tescil, genel olarak buluş veya icat ya da geliştirmelerin teknik özelliklerine verilen resmi koruma belgesidir. Mersin patent firması olarak marka tescil Mersin ofisimiz sizlere buluşların korunması ve sonrası tüm yasal süreçlerde hizmet vermektedir.

Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında patent alma ile; Sanayiye kullanılabilecek, yeni olan aynı zaman da usulün kimselere tarafından bilmeyen durumunda olan buluşlar adına buluş sahibine yasa gereği kısıtlı süre içinde tekel yürütme hakları kazanılır. Bu hakları üretim, kullanım, satım gibi v.b daha pek çok işlemi kapsar.

Mersin marka tescil patent ofisimiz aracılığı yapılan Patent tescili, teknolojik geliştirmelerin üretilmesi, buluş sahiplerinin haklarının korunması ile bilginin geniş alanlara yaygınlaştırılması adına teşvik niteliğindedir. Günümüzde ise dünya genelinde yer alan pek çok gelişmiş ulusların teknoloji açısından ön safhada olabilmelerinin gerekçesi de patent korumasına nail olmalarıdır.

Patent koruması adına, bilinenin tersine dünyada devrim yaratacak buluş veya icat olması gerekmez. Sadece yeni, sanayiye kullanılacak aynı zamanda tekniğin bilinmemesi gibi bu 3 özellik  patent koruması kazanabilir.

Patent Almak İçin Gerekli Kriterler

Geliştirilen tüm buluşlar patent verilerek korunmaya alınamaz. Buluşun patent tescil ile korunmaya alınabilmesi açısından;

  • Buluş veya icadın yeni olması.
  • Ürünün sanayide kullanılabilmesi.
  • Usulün kimseler tarafından bilinmemesi hükümlerine uygun olması gerekmektedir.

Patent Çeşitleri

Buluşlar ülkemize 2 şekilde koruma altına alınabilir;

  1. İncelemeli Patent Sistemi; 20 yıllık koruma sağlar.
  2. Faydalı Model; 10 yıllık koruma sağlar.