Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir?

Marka Tescil Hakkı Süresi Nedir? yani asıl ismi ile  marka tescil süresi veya marka koruması Markaların müracaat edildiği tarihinden başlar ve 10 sene için tescil işlemi tamamlanır. Bu kapsamda Mersin marka tescil ofisimiz aracılığı ile yapılacak tescil işleminden kazanılan koruma hakları da müracaat tarihinden başlamaktadır.

Marka Hakkı, 10 senelik tescil aşamasını bitmeden 6 ay evvelden talep edilmesi durumunda yenilenerek sınırsız şekilde koruma devam eder.

Koruma süresi tamamlanan tescili markanın, tescil yenilemesi  yapılmaması durumunda marka koruması hükümsüz duruma gelecektir.

Bunun haricinde tescilli marka, tescil tarihi itibari ile 5 yıl boyunca haklı neden olmadan kullanıma sunulmaması veya da kullanıma 5 senelik aralıksız ara verilmesi akabinde marka tescili iptal edilir ve marka hakları kaybedilir.

Koruma süresi biten marka, asıl sahibi tarafından marka tescil Mersin ofisimize yapılacak talep üzerine yenileme işlemi yapılır. Marka yenileme talebi, yasal süresinde yapılması aynı zamanda gerekli ücretin yatırılması ile koruma devam eder.

Yenileme istemi, koruma süresinin biteceği ayın son günü itibari ile geride gelen 6 ay içinde yapılır. Bu süre dolmasının ardından ek ücretin yatırılması ile, koruma süresinin bitti ayın son günü itibari ile 6 ay içinde de yenileme talebi yapılabilir.

Tescilli markaların koruma süresi bitti gün itibari ile ilerleyen 6 ay içinde tescil yenilemesi yapılmayan markalar hükümsüzleşir.