Marka Tescil Mersin, 0 324 328 36 00 , Mersin Marka Tescil , Marka Tescili Mersin , Mersin Marka Tescili , Patent Tescil Mersin , Mersin Patent Tescil , Marka Patent Mersin , Mersin Marka Tescil

Marka Patent

Marka Patent

Marka patenti, isim patenti, isim tescili, isim hakkı gibi bu tarz kullanımları çok duymaktayız. Fakat bu tür kullanımlar yanlış olmasının yanında asıl anlamı marka tescildir.  Yasal açısından tescil süreçleri içerisinde bu ibareler bulunmamaktadır. Marka koruması ile tescil edilmesi açısından Marka Tescil kelimesinden söz edebiliriz.

Marka tescil işlemleri Mersin Marka ve patent vekilliği tarafından yürütülmekte ve tek onaylayan merci ile Türk Patent ve Marka Kurumu’dur.

Marka patent vekili firmamız tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu tarafına yapılan müracaat 4 ay boyunca Ön İncelemeye alınır. Bu süre tamamlanması ile marka ön inceleme aşamasından başarılı şekilde geçmesi doğrultusunda 2 ay boyunca “Bülten” aşamasına alınır. 2 ay boyunca bülten aşaması içinde marka, benzer Tescilli Marka sahipleri nezdinde itiraz edilmemesi durumunda marka adına tescil hükmü verilir.

Bülten aşamasını olumlu tamamlayan marka, 2 aylık Marka Tescil Belgesi süreci akabinde, Tescil Belgesi tarafınıza gönderilir. Fakat müracaat yapıldığı andan  başlayarak koruma başlatılır. Marka, müracaat tarihinden başlayarak 10 senelik korunmaya dahil edilir. Bu süre bitince markaların tescil yenilemesi yapılması gerekir. Yenileme işlemleri 10’ ar senelik aralıklar ile yapılır ve sürekli tescil yenileme yapılması ile süresiz olarak markalar korumaya alınır.

Tescilli marka kullanılmaması Durumunda Tescilin İptali

Tescilli marka, tescil tarihinden başlayarak 5 sene içinde, haklı gerekçe gösterilmeden faaliyete geçirilmemesi veya beş sene boyunca kesintisiz ara verilmesi durumunda, marka koruması yani tescil iptal edilir.